ÚVOD DO VÝROBY DOMÁCÍ KOSMETIKY část 1.

Pokud s výrobou domácí kosmetiky začínáte, doporučuji vám začít s tzv. bezvodými produkty jako jsou například šlehaná másla, tělové oleje, balzámy nebo tuhá tělová mléka (tzv. „Lotion bary“). Důvod je prostý, bezvodé produkty jsou mnohem jednodušší na výrobu.

Co to vlastně znamená bezvodé?

Jednoduše to, že neobsahují vodu a jsou tedy pro začátečníky vynikající volbou. V podstatě se na nich nedá moc zkazit, takže můžete v klidu začít trénovat.

Co to jsou v oleji rozpustné látky?

Jsou to látky, které se mísí s oleji a tímto smícháním vzniká jednolitá olejovitá kapalina. Do těchto látek patří oleje, aktivní látky a extrakty rozpuštěné v oleji, másla, estery a vosky. Pokud chcete vyrobit například šlehané máslo, musíte do něj použít jen v oleji rozpustné látky jako například bambucké nebo mango máslo, kokosový nebo konopný olej, nebo třeba důkladně připravené infuze bylin v oleji (např. měsíček nebo arnika) a hlavně také nějakou vůni tedy kvalitní esenciální olej.

V BEZVODÝCH VÝROBCÍCH NEMUSÍTE POUŽÍVAT KONZERVANTY a to do té doby, dokud se do nich voda nemůže žádným způsobem dostat. Pokud tedy například máte v koupelně tělový peeling a je možnost, že se do něj voda dostat může, už musíte použít konzervant i na tento tělový peeling.

Co to jsou ve vodě rozpustné látky?

Jsou to látky, které obsahují vodu nebo se s vodou velmi dobře mísí a vytváří tak jednolitou kapalinu. Buď se ve vodě rozpustí nebo je v ní rozmixujete. Tento roztok bude obsahovat vodu, hydroláty (květové vody), ve vodě rozpuštěné extrakty (hydrolyzované bílkoviny, vitamíny, minerály a rostlinné složky), sušené rostlinné extrakty (např. extrakt ze zeleného čaje) a zvlhčovadla (např. glycerin nebo med).

Pokud si tedy chcete vyrobit třeba pleťové tonikum můžete použít aloe vera gel, rozmarýnovou vodu, hydrolyzovaný ovesný protein, panthenol a extrakt ze zeleného čaje, heřmánku a okurky. Vše výše uvedené jsou ve vodě rozpustné látky, a když je přimícháte do vody, vytvoříte jednolitou tekutinu aniž by bylo nutné ji před každým použitím protřepávat.

U KAŽDÉHO PRODUKTU, KTERÝ OBSAHUJE VODU, MUSÍTE POUŽÍT KONZERVANT, BEZ VYJÍMEK!!! Pokud nechcete používat konzervant, raději vyrábějte jen bezvodé produkty.

Můžu smíchat olej nebo máslo a vodu?

Když budete chtít smíchat olej a v oleji rozpustné látky s vodou a ve vodě rozpustnými látkami nespojí se. Mohou se spojit na chvilku, ale časem (a nemusí to trvat dlouho) se stejně zase oddělí. Můžete je opět spojit mícháním nebo zatřesením, ale budete to muset dělat zase a znovu před každým použitím. Platí to i pro esenciální oleje, které byste přidali do výrobku na bázi vody, například do pleťové vody nebo tonika. Stejné je to i naopak pokud byste chtěli přidat třeba glycerin do tělového másla nebo oleje. Nejen, že se nespojí, ale budou se oddělovat. A jak z toho ven? Pokud chcete smíchat olej a vodu, musíte použít emulgátor.

Emulgátor spojí olej a vodu v jednolitou směs (tělové mléko například), kterou nemusíte před každým použitím protřepat, aby se spojila. Pokud se rozhodnete, že do svého tělového másla chcete přidat zvláčňující glycerin nebo jiné ve vodě rozpustné extrakty, musíte už použít emulgátor. A výsledný výrobek bude buď mléko nebo krém (záleží na množství přidané vody).

Příště si řekneme o emulgátorech něco více.

A jestli nechcete čekat na emulgátory a chcete začít vyrábět hned, podívejte se na Šlehaná másla pro začátečníky.

Zanechat odpověď