ÚVOD DO VÝROBY DOMÁCÍ KOSMETIKY – část 3.

JEDNOTLIVÉ FÁZE A SPRÁVNÝ POSTUP

Jak jsem již psala, v česku tento postup nenajdete na žádném blogu, proto se vám stává, že se fáze oddělují nebo se krém zkazí rychleji než byste čekali.

Pokud si tedy chcete vyrábět kvalitní krémy a mléka, které obsahují vodu a oleje, a nechcete, aby se vám jednotlivé fáze dříve či později oddělovaly a abyste neměli váš krém už při výrobě plný mikroorganismů, pak následujícím postupem docílíte obojího.

Olejová fáze – tyto suroviny si postupně navážíte do jedné misky (žáruvzdorné) a zahřejete na 70°C ve vodní lázni.

Patří sem všechny suroviny rozpustné v oleji, které se musí zahřát.

Dáte sem oleje, másla, emulgátory, pomocné emulgátory, ztužovače a další v oleji rozpustné aktivní látky.

Vodní fáze – tyto suroviny si postupně navážíte do druhé misky (žáruvzdorné) a zahřejete na 70°C ve vodní lázni.

Patří sem všechny suroviny obsahující vodu a rozpustné ve vodě, které se musí zahřát.

Dáte sem vodu, květové vody, aloe veru, vilín, glycerin a další ve vodě rozpustné aktivní látky.

Chladící fáze – to jsou suroviny, které přidáte do již emulgované směsi, která vychladla na 45-50°C.

Tato fáze bude obsahovat, vůně a esenciální oleje, konzervanty, silikony a další na teplo citlivé látky.

 

 

ZÁKLADNÍ INSTRUKCE PRO VÝROBU KRÉMU NEBO MLÉKA

1. Zvažte si všechny suroviny olejové fáze do misky a vložte do vodní lázně

2. Zvažte si všechny suroviny vodní fáze do druhé misky.

2a. Vynulujte váhu a zvažte si kompletní vodní fázi včetně misky a všech surovin, abyste byli schopni dodat množství ztracené vody, která se odpaří během udržovací fáze. Do třetí misky si pak dejte stranou zahřívat vodu nebo květovou vodu, kterou jste použili do vodní fáze, abyste ji mohli doplnit po kontrolním vážení.

3. Zahřejte obě fáze ve vodní lázni na 70°C a udržujte tuto teplotu po dobu 20 minut. Je to kvůli tomu, abyste „zabili“ veškeré špatné mikroorganismy, které mohou suroviny obsahovat; a kvůli tomu, abyste měli jistotu, že obě fáze budou mít stejnou teplotu v momentě, kdy je budete míchat dohromady.

3a. Po 20-ti minutách si vynulujte vaši váhu a opět zvažte svou kompletní vodní fázi včetně misky, ve které ji zahříváte. Hmotnost bude nižší, protože se část vody odpařila. Z vody, kterou si zahříváte bokem, pak dolijte na stejnou hmotnost, kterou jste měli v bodě 2a.

(V případě, že vynecháte udržovací dobu 20 minut, s největší pravděpodobností se v krému nebo mléce začnou šířit mikroorganismy nebo bakterie, aniž byste to vůbec zpozorovali a konzervant už v tomto případě nepomůže. Takto vyrobený krém může udělat více škody než užitku)

4. V tuto chvíli nalijte slabým proudem vodní fázi za neustálého míchání mixérem do olejové fáze. Míchejte poctivě, dokud teplota neklesne na 45-50°C.

5. V momentě, kdy má vaše směs teplotu pod 45°C přidejte suroviny z chladící fáze a opět velmi pečlivě míchejte. (Doporučená doba míchání je zhruba tak dlouho, dokud krém nebo mléko nebude mít teplotu kolem 28-30°C).

6. Před přendáním do kelímku nebo lahvičky (u lehčích mlék) nechte krém úplně vychladnout.

7. Vždy si u každého vyrobeného krému vytvořte etiketu se surovinami a datem výroby, abyste si ho mohli vyrobit znovu, nebo ho vyhodit, když už bude špatný.

 

DŮVODY PRO ZAHŘÍVACÍ A UDRŽOVACÍ FÁZI

Nikdy, když vyrábíte krém nebo mléko, nevynechávejte zahřívací a udržovací fázi!

Proč?

Za prvé tím snížíte riziko jakékoliv kontaminace svého výrobku na minimum a za druhé tím vyřešíte nutnost, aby obě fáze měly stejnou teplotu. A nakonec, potřebujete, aby došlo k tzv. inverzi fází, abyste dokázali vytvořit stabilní emulzi (např. krém nebo pleťové mléko), ve které se nebudou jednotlivé složky oddělovat. Pokud tuto fázi nedodržíte, olejová a vodní fáze se vám dříve či později oddělí.

Např. pokud bude mít vaše olejová fáze 70°C a vodní fáze 100°C , pak se fáze správně nespojí.

Pokud bude mít vaše olejová fáze méně než 70°C vytvoříte velmi nestabilní krém, který se také bude oddělovat.

 

SHRNUTÍ

Pokud budeme vodní a olejovou fázi zahřívat na 70°C a budeme udržovat tuto teplotu po dobu 20minut, máme jistotu, že emulgátor bude v oleji velmi dobře rozpuštěný, a ikdyž lijete vodu do oleje, nakonec se přemění na emulzi olej ve vodě, která je VELMI STABILNÍ! Máme také jistotu, že jsme se zbavili všech mikroorganismů, které by mohly náš krém zkazit.

Možná se vám zdá, že je tento postup trochu náročnější, ale zdržení je minimální. Výsledek však rozhodně stojí zato.

Ve zkratce, tím, že dodržíme tento postup, máme velmi stabilní krém, který vydrží bez „brouků“ hodně, opravdu hodně  dlouho!

Zanechat odpověď