Už jste někdy zkoušela vyrobit si svůj vlastní krém, který by Vám perfektně „seděl“ a ještě pracoval pro vás? Je všeobecně známo, že doma vyrobené kosmetické přípravky jsou výživnější, „čistější“ a zřídkakdy se stane, že „nesedí“…

Rozhodla jsem se s vámi podělit o základní informace o výrobě domácích krémů a mlék a
pleťových vod a šampónů aj. Začnu z opačného konce, ale dle mého názoru je to pro váš
úspěch to nejdůležitější…
bigstock-Face-Cream-And-Calendula-Flowe-49110257
1.Čisté pracovní prostředí!!!
Tím, že budete vaše domácí krémy, mléka nebo třeba šampóny vyrábět ve sterilním prostředí, dáte vašemu konzervantu a vám šanci na úspěch a zminimalizujete tím riziko, že se vám váš krém třeba zkazí. Hned na začátku si důkladně umyjte ruce a alkoholem vydezinfikujte vaši pracovní plochu. Na ni pak pokládáte veškeré své nástroje, také sterilizované (můžete tak učinit třeba v myčce nebo je také utřít alkoholem). Používejte nádoby a nástroje skleněné nebo z nerezové oceli. Nikdy dřevěné nebo plastové, ve kterých přežívají bakterie. Pokud používáte vodu, dejte rozhodně přednost vodě destilované a vyhněte se vodě pitné. Přípravku se pokud možno nedotýkejte rukama a rychle ho přendejte do sterilovaného kelímku nebo lahvičky. Stejně tak upřednostněte bylinky sušené před čerstvými. Vždy použijte konzervanty nebo skladujte v chladničce nebo obojí.
A nyní můžeme přejít k samotným základům, které potřebujete nutně znát, pokud si chcete doma vyrobit nějaký ten svůj krémík :)
 
2. Základní informace a postup
Výroba vlastních krémů a mlék, které vyhovují vašim individuálním potřebám, pro vás může
být velmi obohacující. Jakmile zvládnete základní kroky, stane se to pro vás velmi jednoduché a komerční přípravky přestanete s největší pravděpodobností používat.
Zde jsou některé základní pokyny, které vám do začátku pomohou.
Mléka a krémy se skládají ze 3 částí (komponentů):
-voda
-olej
-emulgátory (které umožní prvním dvěma se spojit v emulzi)
Většinou je nazýváme „fáze“ .
„Olejová fáze“ obsahuje všechny složky rozpustné v oleji
„Vodní fáze“ obsahuje všechny složky rozpustné ve vodě
„Závěrečná fáze“ se skládá ze všech složek, které chcete přidat poté, co se emulze ochladí na 50 a méně stupňů.
Dobrá emulze je klíčem k vytvoření dobrého krému nebo mléka. V případě, že nebude emulze dobrá, může se stát, že se časem obě složky opět oddělí.
Kombinací, co všechno můžete do svého krému použít, je mnoho a zaleží jen na vás. Vřele ovšem doporučuji začít od toho nejjednoduššího a postupně, jak budete získávat zkušenosti, můžete vytvářet i složitější kombinace. Je vždy lepší začít s minimem ingrediencí, naučit se to, a postupně přidávat, co se vám líbí, než abyste to hned napoprvé všechno doslova zmatlali :)
Zde jsou základní pokyny při vytváření vlastních receptů:
emulgátory 5-8%
oleje 12-20%
voda, rostlinné složky a další přídavky dopočítat do 100%
To znamená, že pokud dáte emulgátoru 5%, oleje 20%, pak vody musí být 75%. Recepty s méně emulgátory a oleji a více vody jsou většinou tekutější a naopak tam, kde je více emulgátoru a oleje a méně vody, jsou hutnější a tužší (krémy a masti).
Vůně, éterické oleje, rostlinné složky a aktivní látky se do emulze dávají po vychladnutí.
 
DŮLEŽITÉ:
Vždy musíte ohřát obě fáze (vodní i olejovou) a to odděleně, nejlépe každou v extra misce, a to na cca 70° C. Pokud neohřejte dostatečně, nerozpustí se emulgátory tak jak mají a nevznikne vám ta správná emulze, o které jsem již psala. Z tohoto důvodu je důležité mít teploměr na měření odpovídající teploty.
Budete také potřebovat váhu, na které si navážíte veškeré ingredience.
Poté, co spojíte olejovou a vodní fázi, míchejte buď ručně nebo tyčovým mixérem do té doby, dokud se emulze neochladí na cca 50° C. Pak můžete přidat vitamíny, éterické oleje, vůně a konzervanty. Ještě před tím než vaše emulze úplně vychladne, nalejte ji do sterilovaných kelímků nebo lahviček. Pokud používáte nové, jsou většinou sterilované, ale pokud používáte prázdné kelímky, co máte doma, doporučuji je perfektně vymýt a ještě vytřít alkoholem.
Krémy a mléka vždy ještě ztuhnou, poté co úplně zchladnou.
Pokud používáte tyčový mixér, dejte pozor, aby byly šlehače plně ponořeny, aby se do emulze dostalo co nejméně vzduchu.
Nikdy nezavírejte své krémy víčkem, dokud úplně nevychladnou. Zkondenzovaná voda na víčku je tím nejlepším prostředím pro množení bakterií a plísní. Je také lepší vydezinfikovat alkoholem i víčko kelímku.